Hogyan ünneplik a húsvétot Európában és más kontinenseken?
Spanyolország keresztény szokásokat elevenít fel a húsvéti ünnepkörben. Körmenet során Jézus életútját jelenítik meg, szenvedéseit és halálát, illetve a feltámadást. A Ku-Kux-Klan-nal nem összekeverendő csúcsos, arctalan csuklyában járják a várost és tonnás szentszobrokat hordoznak körben a városokon.
Mivel a gyarmatosítás során Afrika nagy része francia és angol gyarmat volt, a húsvét keresztény jellegét hangsúlyozzák ők is. Ugyanúgy, mint a spanyolok, körmenetet tartanak, Jézus passióját adják elő a hívek, és felvirágozott szent szobrokat visznek végig a városokon, falvakon.
A mi húsvéti hagyományainkhoz hasonló a lengyel tradíció: locsolkodnak húsvéthétfőn a fiúk, és ezáltal „mérik fel” a fiatal, kérőre váró lányokat.
A skandináv országokban a gonosz szellemek, boszorkányok elűzését helyezik fókuszba: a svédek máglyát építenek és ünnepi ételt, vöröshagymás pácolt heringet esznek, tojással, a finn kislányok pedig boszorkánynak öltözve végigjárják a házakat édességet, csokit gyűjtve. Húsvétvasárnap űzik el ezeket a „gonosz szellemeket”, ezért láthatunk ekkor sok-sok kis boszorkát végigszaladni a finn utcákon.
A franciáknál egész különleges a húsvéti szokás: ők óriásomlettet készítenek. Ki máshoz is kötődhet ez a hagyomány, mint Napóleonhoz, aki egy francia községben húsvét ünnepén egy olyan pazar omlettet kapott, hogy – mielőtt elutazott -, katonáinak is süttetett egy óriási adagot. Innen ered a hagyomány, amit az USA néhány államában és Kanadában is átvettek már. Egyébként USA-ban még a tojásgurító verseny a húsvéti hagyomány, amikor is az elnök meghívja a gyermekeket a Fehér Ház kertjébe, ahol mindenki a saját maga által megfestett tojást terelgeti futva egy-egy hosszúnyelű kanállal. Floridában – stílusosan – a tengerben rejtenek el hímes tojásokat, amelyeket búvárok keresnek és hoznak a felszínre. Ha nem keverik össze a csodaszép színes halakkal, egész könnyű a mutatvány, hiszen a felszínről is már látszanak ezek a tojások.
Van-e húsvét a Húsvét-szigeteken?
Eláruljuk: nem különb, mint bárhol a világon! Semmi köze a keresztény ünnephez a szigetnek, hacsak nem annyi, hogy az első európai tengerész, név szerint Jakob Roggeveen épp 1722. húsvétvasárnapján kötött ki a Csendes-óceáni szigeten!